تبلیغات
فانوس شکسته - ولنتاین مسیحی یا سپندارمذگان ایرانی!
فانوس شکسته


سلام 
این روزا بازار ولنتاین داغه !!! دختر پسرا (البته در شرعی ترین حالت انشاء الله  ) برای هم کادو میخرن و خلاصه ابراز علاقه می کنند و از این برنامه ها !  

 
شما هم ولنتاین برگزار می کنید؟

ادامه مطلب رو بخونید راجع به ولنتاین مسیحی و سپندارمذگان خودمونه 
هممون میدونیم از اسمشم معلومه که ولنتاین یه روزیه که مسیحیا این برنامه ها رو اجرا می کنند و هیچ سبقه ی خاصی غیر از القاء تحجر و محرومیت های ابراز علاقه در غرب در یک برهه ی زمانی نداره ! که یه عده سرباز بیچاره که اجازه ازدواج نداشتند مجبور بودند پنهانی برند و ازدواج کنند ... حالا این مراسمشونم یه نفری توی کلیسا به نام ولنتاین اجرا میکرده . این کادو دادن و ولنتاین هم فقط به یک خاطره ی دختر و کاتولیکی بر میگرده به نام ولنتاین که توی زندان بوده و دختره می رفته میدیدتش آخرش براش یه کادو میفرسته روش مینویسه از طرف ولنتاین تو  !
عشقای خارجی هم که همه میدونند چه مدلیه ... دو روزه تموم میشه یعنی دوام نداره .

یعنی تعهد توش نیست 

عوضش عشقای شرقی یا بهترین نوع اون محبت اسلامی
 اولین خصوصیت و بارزترین ویژگیش دوامشه .
چون اشتراک روحه ! و تا این اشتراک حس نشه کلا محبتی تشکیل نمیشه
چون در راستای عشق الهیه که اون هم پایان ناپذیر و بی انتهاست
پس عشق زمینی هم اگه توی همون راستا باشه میتونه بی انتها باشه
بگذریم بحث اسلامیش بماند برای یه پست دیگه 

ما توی تاریخ ایرانمون  جشنی پر محتوا تر از جشن مسیحیا داریم که متاسفانه به دلایل مختلف عادت نکردیم  که  به سنتهای ملی مون کنار سنتهای اسلامیمون عمل کنیم . که مثلا این روز رو مثل عید نوروز جشن بگیرند و در مقام بزرگد اشت محبت و عشق برنامه بذارن .!


حالا بد نیست چند خط پایین مخصوصا خطهای اخرشو یه نگاه بندازید 
 
که بدونید جشن ایرانی خودمون چقدر قشنگتر از این ولنتاین خارجیاست ! 

جشن اسفندگان (سپندارمذگان) یکی از جشن‌های ایرانی است که در روز 5 اسفند برگزار می‌شود. ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌است که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند. اگرچه منابع کهن از جمله ابوریحان این جشن را در روز پنجم اسفند ذکر کرده‌اند ولی با توجه به تغییر ساختار تقویم ایرانی در زمان خیام که پس از ابوریحان میزیست،  سی و یک روزه شدن شش ماه نخست سال در گاهشماری ایرانی، تاریخ ذکر شده در منابع کهن را باید به روز رسانی کرد. امروز بعضی زرتشتیان آنرا در روز اسفند (سپندارمذ - پنجمین روز) از ماه اسفند (سپندارمذ) برابر با بیست و نهم بهمن در گاهشماری خورشیدی امروزین برگزار میکنند. اما موبد کورش نیکنام برگزاری جشن‌ها با استفاده از گاهشماری‌های سنتی با ماه‌های 30 روزه را بی‌توجهی به دانش نجوم و دستاوردهای خیام و موجب ناهماهنگی‌ در جشن‌ها دانسته و لزوم توجه به گاهشماری ملی و رسمی با ماه‌های 31 روزه را یادآور شده است.

در باور ایرانى مرد داراى قدرت مردانگى و تفکر و خردورزى بیشترى است، 

در برابر آن زن نیز داراى مهر ورزى، عشق پاک، پاکدامنى و از خودگذشتگى فراوان ترى است 


که هر یک از این دو به تنهایى راه به جایى نبرده و حتى روند پویایى گیتى را هم به ایستایى مى کشانند. اگر مردان بدنه هواپیماى خوشبختى اند، زنان موتور آن اند که پیکره بى موتور و موتور بى بدنه هیچ کدام به تنهایى به اوج سعادت نمى رسند بلکه ذره اى حرکت و جنبش هم برایشان ناممکن است. اشوزرتشت خوشبختى بشر را وابسته به میزان دانش و خرد انسان مى داند نه جنسیت و قومیت و رنگ و نژاد و از دیدگاه وى همه انسان‌ها _ همه زنان و مردان _ داراى حقوق برابرند. او دختران را در گزینش همسر آزاد شمرده و عشق پاک و دانش نیک را دو معیار اصلى مى داند و خوشبختى همسران جوان را در زندگى زناشویى در این مى داند که 

هر یک بکوشند تا در راستى از دیگرى پیشى جویند

سپندارمزد نگهبان زمین است و از آنجا که زمین مانند زنان در زندگی انسان نقش باروری و باردهی دارد جشن اسفندگان برای گرامیداشت زنان نیکوکار برگزار میگردد . ایرانیان از دیر باز این روز را روز زن و روز مادر و در حالت کلی این روز را روز عشاق می نامیدند.


حالا بهترین جاش کجاست ؟! 


در این روز مردان به همسران خود هدیه می‌دادند. مردان زنان خانواده را بر تخت شاهی می‌نشاندند و از آنان اطاعت می‌کردند و به آنان هدیه می‌دادند. این یک یادآوری برای مردان بود تا مادران و همسران خود را گرامی بدارند و چون یاد این جشن تا مدت‌ها ادامه داشت و بسیار باشکوه برگزار می‌شد همواره این آزرم و احترام به زن برای مردان گوشزد می‌گردید.


 البته بماند که خانوما کلا بر تخت پادشاهی باید باشند   تازه نکته ی جالبش اینه که توی غرب این ابراز علاقه باید طرفینی صورت بگیره ولی توی ایران خودمون از اون همه سال پیش بزرگد اشت جایگاه زن مد نظر بوده ! حالا بگذریم که این روزا جوونا بیشتر به سمت علاقه های پوچ چند روزه گرایش دارند و بعد حیوانی رو بر بعد روحانی این مسئله مقدم میدونند . 


به هر حال از همه ی اینها گذشته برای همه ی جوونا ارزو می کنیم که

 تمام روزهاشون سپندارمذگان باشه 


قالب وبلاگ : قالب وبلاگ