تبلیغات
فانوس شکسته - تكنو كرات بودن ؛ راه یا بی راهه؟
فانوس شکستهنزدیكی های انتخابات كه می شه یا در برخی برهه های خاص بعضی واژه ها میان مسئولین یا حتی مردم اپیدمی و فراگیر میشه ... 

یعنی كسانی كه این واژه ها رو به كار می برند میخوان به نوعی خودشون رو فاضل و مدرن جلوه بدن . و خودشون متصف به صفاتی می كنند كه شاید پشت پرده ی این واژگان و صفات واقعا مقصودی نباشه كه اونها دنبالش هستند.

به هر روی این روزها واژه ی «تكنو كرات » خیلی كاربرد پیدا كرده و خیلی شنیده می شه . انگار ژست سیاسی خوبی هست كه شاهد هستیم از زبان كاندیداهای احتمالی انتخابات مثل آقای قالیباف و آقای صالحی شنیده میشه .


بهتره قبل از هر چیز مفهوم تكنو كرات رو بیان كنیم :
«تكنوكراسی «Technocratie» كه از واژة «تكنیك» یا فنّ می‌آید به معنی حكومت دانایان فنّ یا «فن سالاری» است و عناصر تشكیل دهندة این نوع حكومت‌ها را تكنوكرات می‌گویند. تكنوكراسی پدیدة جدیدی است كه با پیشرفت علوم و فنون و نقش روزافزون دانش و تخصّص در كار حكومت به وجود آمده و در بسیاری از كشورهای پیشرفته تكنوكرات‌ها یا دانان فنّ؛ بدون توجه به عقائد سیاسی و خصوصیات طبقاتی آنها حسّاس‌ترین و مهمترین كارها را به دست خود گرفته‌اند. 
در واقع با پیشرفت دانش و فنّ، عقائد سیاسی اشخاص تحت الشعاع علم و تخصّص آنها قرار می‌گیرد و حزب یا احزابی كه با به دست آوردن اكثریت در پارلمان «مجلس» حكومت را به دست می‌گیرند، در كار حكومت و اموری كه به تخصّص نیاز دارد از افراد غیرحزبی و حتّی اعضای متخصّص حزب مخالف استفاده می‌كنند»

شنیده شدن این اصطلاح از زبان مسئولین به نظر میرسه اونقدر زیاد و بی رویه شده كه  رهبر معظم انقلاب در سخنرانی پر شور و پر نكته ی خودشون در مشهد مقدس تكنو كرات ها را تلویحا موردحمله قراردادند . 

اینطور به نظر میرسد كه  تكنوكرا ت بودن مورد تایید نیست و حتی شاید مورد مذمت نیز باشد . 

به نمونه ای از كاربرد این اصطلاح از زبان مسئولین اشاره می كنیم :

قالیباف در همایش مالیه شهرداری كه در برج میلاد برگزار شد گفت :

«البته ممکن است که بگویند قالیباف ، انسان تکنوکراتی است که باید بگوییم تکنوکرات بودن چیز بدی نیست و به معنای استفاده درست از ابزار خوب و مدرن است که برای پیاده سازی یک آرمان و یک عقل متصل به وحی الهی استفاده می شود و اگر نخواهیم از آن استفاده کنیم باید به عقلمان شک کنیم ، هر چند گاهی  برخی افراد آن را ابزار سیاسی می کنند و طوری وانمود می کنند و مثلا فکر می کنند اگر جایی که می توان با ویدئو کنفرانس حضور پیدا کرد ، پیاده راه بروند و عرق بریزند و نصف روز حرکت کنند یعنی اجر و ثوابش بیشتر است ، در اسلام چنین چیزی را نداریم و نفهمیدیم وهمه اینها مواردی است که نیازمند یک مدیریت اجرایی است تا بتوایم عقلانیت و معنویت را با همه ابزار و امکاناتی که جامعه و بشریت و علم و دانش در اختیارمان گذاشته استفاده کنیم .»

صالحی نیز در مصاحبه ای كه با جام جم داشت گفت :‌
من به عنوان یك تكنوكرات عقیده دارم كه باید به بزرگان خودمان احترام بگذاریم. در این مورد حدیث داریم.اگر ما حرمت‌شكنی كنیم، دیگر حرمتی برای خودمان هم باقی نمی‌ماند.

حالا این كه سخنان این اقایون چه ربطی به مفهوم تكنوكرات داره رو باید از خودشون پرسیدد ! احترام به بزرگان و عقل متصل به وحی در كجای مفهوم تكنوكرات نهفته !‌ كه استفاده از این اصطلاح و تطبیق اون رو با افكار خودشون جایز دونستند . 

رهبر معظم انقلاب فرمودند :‌
من هفده هجده سال قبل به دولتی كه در آن زمان سر كار بود و به مسئولان گفتم  كاری كنید كه ما هر وقت اراده كردیم، بتوانیم درِ چاههای نفت را ببندیم. آقایانِ به قول خودشان "تكنوكرات" لبخند انكار زدند كه مگر میشود؟! بله، میشود؛ باید دنبال كرد، باید اقدام كرد، باید برنامه‌ریزی كرد.

رهبر انقلاب این وا‍ژه ی تكنوكرات رو به عنوان طعنه به كسانی كه ازخودشان را از این دسته میخواندند استفاده كردند .
و قس علی هذا ...
حالا تحلیل و تامل در این سخن با شنونده است كه چقدر ریزبینانه رهبر انقلاب در سخنرانی خود مشی و مسیر عده ای را رد  میكند و به جامعه بصیرت میدهد كه نباید فریب این وا‍‍ژه های زیبا و مدرن رو خورد و مسیر اداره و برنامه ریزی كشور را با این مبانی اشتباه به بیراهه برد . 
نوشته شده در جمعه 2 فروردین 1392 ساعت 01:40 ق.ظ توسط س.ب.ك نظرات | |


قالب وبلاگ : قالب وبلاگ